Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Aktuality > STOP! SEČENÍ SRNČAT

STOP! SEČENÍ SRNČATVážení občané,
každý rok nastává s příchodem jara čas sečení vysoké trávy na rozsáhlých plochách v katastru Vaší obce. Myslivci dostávají povinná hlášení od zemědělců (ze zákona mají dostávat) o této plánované aktivitě, a protože pečují o přírodu a vše živé v okolí, vědí, že se ve vysoké trávě skrývá život, který je při sečení v ohrožení.
 
Vysoká tráva ukrývá hlavně srnčata, která sice slyší hluk sekaček, ale necítí nebezpečnou pachovou stopu, a tak zvolí vzhledem k okolnostem a svým schopnostem čerstvě narozených tvorů strategii zůstat v úkrytu. Pokud srnčata včas neopustí své místo, sekačka jim nelítostně utne nožičky, nestihnou utéci a jejich život je takto drasticky ukončen.
 
Lze těmto scénářům zabránit? ANO
Myslivci a lidé, kterým není lhostejný osud srnčat, přicházejí před plánovaným sečením trávy na louky, vytvářejí v rozestupech rojnice pročesávající travnatý porost, s cílem vyplašit pachem, hlukem, pohybem srnčata a zahnat je do bezpečí. Čerstvě narozená mláďata také umisťují do košů a bedýnek na kraj luk, kde v bezpečí přečkají senoseč a jsou pak navrácena na louku k matce, která se pohybuje stále poblíž. V lokalizaci srnčat pomáhají lidem drony, které jsou schopny v časných ranních hodinách dle teplotních rozdílů určit přesné místo ukrytého mláděte a navigovat potom lidskou pomoc.
 
Řešení tedy existuje, je ale jasné, že vyžaduje pomoc techniky a lidí. Čím více lidí se najde k pomoci, tím delší a hustší rojnice se může vytvořit v kratším čase. Co by jeden člověk dělal celý den, může zvládnout skupina za mnohem kratší dobu a i mnohem efektivněji.
 
Travnatých ploch je ale mnoho, myslivců málo. Málokdo si uvědomuje, jaké tragédie nastávají při sečení travnatých ploch, kolik srnčat kvůli lidské činnosti zbytečně umírá. Kolik nešťastných a hledajících srn/matek bloudí večer po loukách… Existuje mnoho lidí, kteří by rádi pomohli, ale protože o tomto problému nevědí, ani je to nenapadne.
 
Zapojit se lze i prostřednictvím podpory nákupu dalších dronů, jejich obsluhy, nalezení finanční podpory, šíření informací ohledně sečení luk a ochrany srnčat dál.
 
Děkujeme a věříme, že Vás tento dopis oslovil, dotkla se Vás tato problematika a vznikl impuls ke spolupráci. Více informací o problému na stopsecenisrncat.cz, nebo na Facebooku.