Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Odpady

Odpady

 

Otevírací doba sběrného dvora (změna od 13. 4.):

pondělí: 13.00–18.00 hod.
středa: 13.00–18.00 hod.
sobota: 13.00–17.00 hod.


Svozy odpadů 2024.jpg

Přihláška ke svozu odpadů ke stažení v PDF – ZDE

 


Krátce o třídění odpadů

Na této stránce se dozvíte základní informace o třídění odpadu. Pro více informací o třídění a následném využití odpadu vám můžeme doporučit stránky, které se na tuto problematiku specializují www.jaktridit.cz

Společnost EKO-KOM se zabývá provozem systému třídění a využití odpadu. V rámci své činnosti se stará o třídění a recyklaci plastů, skla, papíru, nápojových kartonů, kovů a dalších využitelných materiálů. Sběrná síť je v současné době tvořena více než 200 tisíci kontejnery. Je doplněna pytlovým sběrem a dalšími způsoby sběru jako jsou sběrné dvory a výkupny.

Plasty

ANO
Do plastů patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků, pěnový polystyren a další výrobky z plastů.

NE
Naopak sem nepatří mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky.

Papír

ANO
Hodit sem můžete například časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky, knihy. Obálky s fóliovými okýnky sem můžete také vhazovat, zpracovatelé si s tím umí poradit. Bublinkové obálky vhazujeme pouze bez plastového vnitřku! Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami, ty se během zpracování samy oddělí.

NE
Do papíru nepatří uhlový, mastný, promáčený nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat. Pozor, použité dětské pleny opravdu nepatří do kontejneru na papír, ale do popelnice.

Sklo

ANO
Do kontejneru na sklo můžeme vhazovat jakékoliv sklo, například lahve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. Patří sem také tabulové sklo z oken a ze dveří. Vytříděné sklo není nutné rozbíjet, bude se dále třídit! Pokud jsou vedle sebe zelený a bílý kontejner, vhazujeme do bílého čiré sklo a do zeleného sklo barevné.

NE
Do těchto nádob nepatří keramika a porcelán. Nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovovaná skla. Vratné zálohované sklo patří zpět do obchodu.

Nápojový karton

ANO
Patří sem krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, které je potřeba před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout.

NE
Nepatří sem „měkké“ sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku. Nevhazujte sem ani nápojové kartony silně znečištěné zbytky potravin.

Do kontejnerů na kovový odpad nepatří:

  • ohřívače vody včetně izolace
  • lehátka, židličky včetně plastových, dřevěných, či textilních výplní
  • jízdní kola, koloběžky, vozíčky, kočárky obsahující pneumatiky, plastové kolečka a textilní součásti
  • plechové skříňky včetně dřevěných, skleněných, plastových dvířek
  • zárubně dveří osahující zbytky betonu či cihel
  • pračky včetně betonového závaží a plastových a skleněných částí
  • kamna včetně šamotové vyzdívky(šamot odstranit)
  • elektrospotřebiče

a další předměty obsahující jiné než kovové součásti