Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Aktuality > Zákopové svíčky pro Ukrajinu

Zákopové svíčky pro UkrajinuNa základě výzvy v Katolických novinách č. 1/2024 se už podruhé můžete zapojit do přímé pomoci Ukrajině. Jedná se o sbírku vosku na výrobu zákopových svíček. Sbírka je v tuto chvíli velmi aktuální, protože nastalo zimní období. Zákopové svíčky se vyrábějí ze zbytků vosku, parafinu, který se rozpustí a nalévá do plechovek předem vyložených kartonem. Takto jednoduše vytvořená svíčka poskytne v zákopech světlo a teplo. Vojáci si na nich také ohřívají jídlo nebo slouží k vysoušení vlhkosti.
 
„Takto vyrobená zákopová svíčka vydrží až 6 hodin. Zatím co loni jsme spotřebovali na výrobu svíček asi 1200 kg vosku, letos je požadavek ještě větší. Dohromady asi 2500 kg vosku, které naplní zhruba 6000 plechovek. Ideální poskytnuté zbytky svíček jsou bez barviv a přísad. Požadujeme svíčky tvrdé, ne měkké a mazlavé,“ vysvětlil Jan Riedl, koordinátor projektu.
 
Pokud disponujete voskem, který můžete na výrobu zákopových svíček poskytnout, prosím kontaktujte (tak jako minule) paní Marii Pavlíčkovou, U Lípy č. p. 152, Lukov nebo je přineste do kostela.